1.2 to 2 grams per gallon
Chat with our AI personalities
To convert Liters into AVGAS POUNDS multiply by 1.58
The density of lead is approximately 11.34 grams per cubic centimeter. To find the mass of 100 milliliters of lead, we first need to convert milliliters to cubic centimeters since they are equivalent. So, 100 milliliters is equal to 100 cubic centimeters. Using the density of lead, we can calculate the mass by multiplying the volume (100 cm³) by the density (11.34 g/cm³), resulting in a mass of 1134 grams.
100 Nickles = $5.00
10^(2) = 10 x 10 = 100
A Century is 100 of something