$160
It will cost about 1,040 dollars.
If gas is $4 per gallon, it will cost $4 x 24 / 12 = $8
It depends on how much a gallon of gasoline costs you. If you pay $2.75 per gallon, the 2,500 mile trip would cost about $491.07 at 14 mpg.
$300.15
$1.25 per US gallon equates to about 33 cents per liter.
At $2.75 per gallon, this trip will cost $147.32
$333.33
$300
$240.
$750.
Total trip cost = 175.00
If gas costs $3.75 per gallon, your car gets 32 miles per gallon, and you drive 1500 miles, it will cost $175.78. However, your miles per gallon is likely based on highway miles at a specific speed, and it is likely you will not always be at this speed so it may cost more.
1500 miles @ 25 miles per gallon = 1500/25 = 60 gallons 60 gallons @ 3.50 per gallon = 60*3.50 = 210
$600.00
Assuming that 25 miles per mile is meant to be 25 miles per gallon(!), 1500 miles @ 25 miles per gallon = 1500/25 = 60 gallons. 60 gallons @ 4.00 per gallon = 60*4 = 240 units of currency.
1500 divided by 17.6 = 85.2 Therefore it will require 85.2 gallons of fuel. 85.2 x $3.07 = $261.56
Okay so we can drive 30 miles on one gallon. So divide 1500 by 30 to get the total number of gallons we will need. 1500/30 = 50. So we need 50 gallons, and if gas is 5 dollars a gallon, 50 * 5 = 250 dollars