$1.25 per US gallon equates to about 33 cents per liter.
Chat with our AI personalities
It depends on how much a gallon of gasoline costs you. If you pay $2.75 per gallon, the 2,500 mile trip would cost about $491.07 at 14 mpg.
It will cost about 1,040 dollars.
In approximate terms, yes.
Dollars per gallon, because the dependent quantity is the dollars
100$ haha jk i really dont no sorry! There are 42 gallons of crude in a barrel and a barrel runs about $80, so a gallon of crude cost about $2, but there are a lot of things in that barrel besides gasoline.