There are 16 ounces in a pound, therefor you must divide 75 by 16.
75cents/16oz = 4.6875 cents/oz
unit rates are simple ex 3 candies cost 75 cents divide 75 by three the unit rate equals 25 cents
Three quarters is 3*25 = 75 cents Nine nickels is 9*5 = 45 cents The total is 75+45 = 120 cents, or $1.20
That's six dollars for an eight hour day.
2 quarters = 50 cents 2 dimes = 20 cents 5 pennies = 5 cents Total = 75 cents
75cents
50 - 75 cents per
per square foot its about 75 cents - 50 pence
If 5 pieces of candy cost 75 cents, then the cost per piece is 15 cents (75 cents ÷ 5 pieces). Therefore, the cost of 6 pieces of candy would be 90 cents (15 cents × 6 pieces).
75 cents in Asia
75 cents
The cost of a trip on a steamboat in 1850 varied by the size of the room. A small room was about 25 cents per mile while a large room was about 75 cents per mile.
In 1999 it would've cost about 75 cents
The cost of a haircut in 1928 was about 40 cents to 50 cents. The minimum wage for that time was about 75 cents per hour.
75 cents
75 cents for 1 tomatoe
one Cleveland shiner
If you can buy 3 pencils for 45 cents, the cost per pencil is 15 cents (45 cents ÷ 3 pencils). Therefore, for 5 pencils, the cost would be 75 cents (5 pencils × 15 cents per pencil).