One pen cost 4.05 and so two pens cost 2*4.05 = 8.1 Rs
Chat with our AI personalities
It is Rs 5.
Rs 36 = 12 eggs = 1 dozen Rs 3 = 1 egg Rs 21 = 7 eggs
cost price = 100/100+r*selling price = 100/100+7.5*34.04 = 100/107.5*34.04 = 100*3440/10750 = Rs 32 the cost price is Rs 32.
96500
find the selling price of an article costing Rs.30.00,that was sold at a profit of 15% of the cost price