answersLogoWhite

0

As we know

1 00¢ = 1$

So,

Apples/ cent = X/100 $

X $= 100 apples /cent.

What else can I help you with?

Related Questions

If 3 apples cost 50 cents how many apples can be bought for 5.?

If 3 apples cost 50 cents, then the cost of one apple is approximately 16.67 cents. For 5 dollars, which is 500 cents, you can buy about 30 apples (500 cents divided by 16.67 cents per apple).


Bill had x dollars and he bought y apples for 16 cents each and z pears for 12 cents each How many cents did he have left?

pen15


How much money does is cost to buy one apple from a supermarket?

The cost of a bag of apples will vary. Depending on where they are bought and what type of apples, they can be purchased for a few dollars or more.


Small apples were 8 cents each and large apples were 13 cents each you bought some of each spending dollar altogether How many small apples and how many large apples did you buy?

6 small apples at 8 cents each equals 48 cents. 4 large apples at 13 cents each equals 52 cents. Your answer is 6 small apples and 4 large apples equal 1 dollar.


How much does each apple cost if 4 apples are 2.00?

the answer would be 50 cents per apple


How many 21 cent pencils can be bought with 7 dollars?

To determine how many 21-cent pencils can be bought with 7 dollars, you first need to find out how many cents are in 7 dollars. Since there are 100 cents in a dollar, 7 dollars is equal to 700 cents. To find out how many pencils can be bought, divide the total amount of cents (700) by the cost of each pencil (21 cents). This calculation results in approximately 33 pencils that can be bought with 7 dollars.


How much does a bag of apples cost at walmart?

20 dollars and 100 cents


What is the cost of per apple if 36 apples cost 4.32?

4.32/36 = 0.12 per apple ( 12 cents)


If the total cost of x apples is b cents what is general formula for the cost in cents of y apples?

x/b gives the cost per apple that answer times y will give the answer


What is the better buy six appels for one dollar and seventy four cents or five apples for one dollar and twenty cents?

Five apples for 120 cents is better. 174/6= 29 120/5= 24 The six apples are more expensive, for one of the you pay 29 cents. For one apple in the five apples you only pay 24 cents. You save a nickel.


How much are 9 apples at 25c each?

Well, isn't that just a happy little question? If each apple is 25 cents, and you have 9 apples, you can find the total by multiplying 25 cents by 9. So, 25 cents times 9 is $2.25. Just imagine all the lovely apple pies or paintings you could create with those 9 apples!


How much did a pound of apple cost in 1959?

Apples weren't sold by the pound, they were sold by the barrel.