As we know
1 00¢ = 1$
So,
Apples/ cent = X/100 $
X $= 100 apples /cent.
Well, isn't that just a happy little question? If each apple is 25 cents, and you have 9 apples, you can find the total by multiplying 25 cents by 9. So, 25 cents times 9 is $2.25. Just imagine all the lovely apple pies or paintings you could create with those 9 apples!
An apple costs 2 cents more than an orange. 3a + 2o = 2a + 3o + 2 a = o + 2
6 apples 8x6=48
1 dollar = 100 cents 2 dollars = 200 cents 3 dollars = 300 cents . . . 35 dollars = 3,500 cents
There are $17.46 dollars in 1746 cents.
If 3 apples cost 50 cents, then the cost of one apple is approximately 16.67 cents. For 5 dollars, which is 500 cents, you can buy about 30 apples (500 cents divided by 16.67 cents per apple).
pen15
The cost of a bag of apples will vary. Depending on where they are bought and what type of apples, they can be purchased for a few dollars or more.
6 small apples at 8 cents each equals 48 cents. 4 large apples at 13 cents each equals 52 cents. Your answer is 6 small apples and 4 large apples equal 1 dollar.
the answer would be 50 cents per apple
To determine how many 21-cent pencils can be bought with 7 dollars, you first need to find out how many cents are in 7 dollars. Since there are 100 cents in a dollar, 7 dollars is equal to 700 cents. To find out how many pencils can be bought, divide the total amount of cents (700) by the cost of each pencil (21 cents). This calculation results in approximately 33 pencils that can be bought with 7 dollars.
20 dollars and 100 cents
4.32/36 = 0.12 per apple ( 12 cents)
x/b gives the cost per apple that answer times y will give the answer
Five apples for 120 cents is better. 174/6= 29 120/5= 24 The six apples are more expensive, for one of the you pay 29 cents. For one apple in the five apples you only pay 24 cents. You save a nickel.
Well, isn't that just a happy little question? If each apple is 25 cents, and you have 9 apples, you can find the total by multiplying 25 cents by 9. So, 25 cents times 9 is $2.25. Just imagine all the lovely apple pies or paintings you could create with those 9 apples!
Apples weren't sold by the pound, they were sold by the barrel.