(1 oz divided by 50) times 2 = .04 ounces
$40.62 / 12.5 gallons = $3.2496 a gallon = $3.25 a gallon- roundedBut if this question is for a logic class, it can be assumed that if the tank holds 12.5 gallons, they would have filled up only 12 gallons of gas as it is not possible to drive on an empty tank.$40.62 / 12 gallons = 3.385 = $3.39 a gallon.
figure out how many miles your car gets to the gallon, let's say it gets 20... then find out how many gallons your tank holds, let's say it's 15... divide 989 miles to travel by 20 miles to the gallon = 50 gallons 50 gallons divided by 15 = 3.3 tanks of gas..... or the easier way if you're worried about how much it will cost,,,, do 50 gallons times how much you pay for gas......
1158/20 = 57.9 gallons
If you get 23 mpg, that means that for every gallon of gas, you travel 23 miles. Simply divide the number of miles travelled by the number of miles you travel per gallon of gas. In this case, 10000 miles / 23 mpg = 434.8 gallons.
22 from:rjake09
1 gallon of oil to 250 gallons of gas is 1.953125 ounces per gallon; you would need 39.0625 ounces of oil for 20 gallons of gas.
26 gallons ....
It is the same as half a gallon
Depends on how much gasoline a gallon costs in your area.
To calculate the cost of 6.6 gallons of gas at $3.10 per gallon, you would multiply the number of gallons by the cost per gallon. So, 6.6 gallons x $3.10/gallon = $20.46. Therefore, 6.6 gallons of gas would cost $20.46 at $3.10 per gallon.
Each gallon of gasoline requires about 2.14 gallons of crude oil.
$45 with gas at $3 per gallon.
The cost of 11 gallons of gas depends on the current price per gallon at the gas station. You can calculate the total cost by multiplying the number of gallons (11) by the price per gallon.
$1.36
$176,169.50 at $3.25 per gallon.
The cost of 75 gallons of gas will vary depending on the current price per gallon at the gas station. To calculate the total cost, you would need to multiply the number of gallons (75) by the price per gallon.
About 46.875 gallons of gas.