To find the cost of three meters of wire, we first need to determine the cost per meter of wire. Given that two meters of wire cost ninety pence, we can calculate the cost per meter by dividing the total cost by the number of meters: 90 pence / 2 meters = 45 pence per meter. Therefore, three meters of wire would cost 3 meters * 45 pence/meter = 135 pence.
576 pence
15 Pence
You can see that you have to multiply the number of quarters by 16 to get the number of pence. Since you know a "half" is 2 quarters, multiply by 16 : 2 * 16 = 32 pence
Well, isn't that a lovely question! To find the cost of 20 centimeters at 75 pence per meter, we first need to convert centimeters to meters. Since there are 100 centimeters in a meter, 20 centimeters is 0.2 meters. So, the cost would be 0.2 meters x 75 pence = 15 pence. Happy little calculations!
9 x 5 = 45 20 sweets therefore cost 45 pence.
£2 = 200 pence 200 pence = 10 items 20 pence = 1 item
576 pence
15 Pence
50 pence
Assuming that there is no quantity discount, 1500 grams would cost 84 Pence.
For groundlings, a penny. If you wanted the fancy seats, two or three pence.
315 ÷ 5 = 63 Each ice cream cost 63 pence.Therefore, 9 ice creams cost £5 67 pence (UK).
5 shillings 2 pence or 27 new pence
It will cost alot
In the shop needles cost 6 pence how much pence would it be to buy 1 needle?
Only one, if you didn't mind standing. It cost two or three to have a seat.
In Shakespeare's day it cost one penny to stand in the yard, three pence to sit in the gallery. Today it could cost up to $100.00 for orchestra seats on Broadway.