A unit rate is a ratio where the second component is equal to 1.
Chat with our AI personalities
unit rates are simple ex 3 candies cost 75 cents divide 75 by three the unit rate equals 25 cents
A rate that has 1 unit as it's second term -Ex-5lbs at $1.45 per lb.(price per pound would stay same regardless of how many you buy). UNIT RATE
It is the definition of a unit rate.
It is known as the unit rate.It is known as the unit rate.It is known as the unit rate.It is known as the unit rate.
a unit rate