The circumference of a circle with a diameter of 14cm is: 43.98 cm
The diameter is 28cm
The diameter would be 28 cm.
Circumference = π x DiameterC= 3.14159 x 14C= 43.98 cm
If a circle has a diameter of 14, the circumference is: 43.98.
The diameter of a circle with a circumference of 18 is: 5.73
Assuming that "it" refers to diameter, the radius is 7 cm and the circumference is 44.0 cm.
Area = pi*72 square cm Circumference = pi*14 cm
C=2 pi R
Circumference = 2*pi*radius or pi*diameter Circumference = 87.9645943 or 88 cm to the nearest cm
The diameter is 28cm
The diameter would be 28 cm.
The question cannot be answered. There is no information on what aspect of the cylinder is 14 cm: the radius, diameter, circumference, height.
Diameter of a circle = circumference/pi
The circumference of a 13.5 diameter circle is: 42.41(diameter x pi = circumference).
Circumference = π x DiameterC= 3.14159 x 14C= 43.98 cm
If a circle has a diameter of 19, the circumference is: 59.7 (diameter x Pi = circumference)
The circumference of any circle is (pi) x (its diameter). If diameter = 1 then Circumference = pi .