3.1 x 7.88 - 24.428 - or - 24.43 to the nearest penny (or cent).
A 6K in 31 minutes equates to a pace of 7.22 miles per hour.
31 and 2/8 - 29 and 3/8 = 1 and 7/8
60 minutes per hour, 24 hours per day, 31 days in December so the answer is -60 x 24 x 31 = 44640 minutes
31/1/3
3.1 = 31/10 or 31/103.1 = 31/10 or 31/103.1 = 31/10 or 31/103.1 = 31/10 or 31/10
£25.11 = 31 x £0.81
For a family reunion of 31 people, a general guideline is to plan for about ½ to 1 cup of mashed potatoes or potato salad per person. If you assume an average of ¾ cup per person, you would need approximately 23.25 cups, which is about 5.8 quarts or roughly 6 quarts of mashed potatoes or potato salad. Adjust the amount based on the group's preferences and whether you are serving other side dishes.
how much does it cost to attend uncg for a year?
Divide $21 billion by 31 miles to get over $677 million per mile.
The US average in 1962 was 31 cents per gallon. That would be about $2.41 per gallon in today's dollars (2014).
In 1957, the average price per gallon of regular leadedgas was $.31 cents.
To calculate the cost, you need to know your electricity rate. If the rate is $0.12 per kWh, then using a 5-watt device for 24 hours a day for 31 days would consume 3.72 kWh (5 watts * 24 hours * 31 days / 1000) and cost around $0.45 (3.72 kWh * $0.12).
31/25 = 1.24 per gallon !
I just took my bag out and counted them, there is 31 potatoes in the bag of Russet potatoes I purchased from Pick n Save.
The price of gasoline in the 1950s remained very steady. The low was 27 cents per gallon (1950-1953) to a high of 31 cents per gallon in 1958. Today (2014), 31 cents per gallon would be equal to about $2.52 per gallon.
The US average in 1960 was 31 cents per gallon. That would be about $2.46 per gallon in today's dollars (2014).
The US average in 1960 was 31 cents per gallon. That would be about $2.46 per gallon in today's dollars (2014).