$1 = 100¢
→ $7 = 7 × 100¢ = 700¢
1 lb = 16
oz
→ 20 lb = 20 × 16 = 320 oz
Thus:
cents/oz = 700¢ ÷ 320 oz = 2 3/16 ¢/oz = 2.1875 ¢/oz
Well, honey, if an apple costs c cents, that means it costs c/100 dollars. So, if you have d dollars, you can buy d/(c/100) apples. Just divide the total dollars by the cost of each apple in dollars to get the number of apples you can buy. Math doesn't have to be a pain in the tush, darling!
Oh, dude, let me break it down for you. If something costs 15 cents and you only have 5 bucks, you could technically buy 33 of those bad boys. But like, who needs 33 of anything that costs 15 cents? Maybe just get a couple and treat yourself to a fancy coffee or something.
A gross means 144 items. If each pencil costs 8 cents, then: 144 × 8 = 1,152 cents Convert to dollars: 1,152 cents ÷ 100 = $11.52
Depending where you are, but it usually costs 35 to 50 cents. it depends on where you are, but it usually costs 35 to 50 cents.
9 books cost $20.25 9/9 = 1 book costs $20.25/9 = $2.25
41 cents
Profit that's true
it costs 2 dollars and 50 cents and one penny
It costs about 87887887885789, 889793789489 cents and 84,000 dollars
A annual subscription to Colorado Home magazine costs twenty-two dollars and ninety five cents for the USA. For Canadian and Mexican subscribers it costs forty-six dollars and ninety five cents.
he costs 0 dollars and no cents cause he is worth nothing lolz :)
About 6.4 cents per pound.
65.5 cents, but you would be charged 66 cents.
Each one costs two dollars and fourty nine cents
hydroelectriity costs 2 to 5 us cents and oil costs 100 dollars a barrel
Jet fuel weighs about 6.7 pounds per gallon and costs about 3 dollars per gallon, so that would equate to approximately 45 cents per pound.
In US dollars - it costs around 0.42 - 0.46 in December 2008.