The cost of p pencils is 20p.
If pencils cost 0.26 each could you buy four pencils with 1.00?
1.5 dozen = 18. The unit cost is misspecified and therefore ambiguous. At ten cents each, that would be 180 cents At ten cents for three, it would be 60 cents.
Well, isn't that a lovely question! If each box holds two dozen pencils, that means each box has 24 pencils. So, if we have ten boxes, we can simply multiply 24 pencils by 10 boxes to find the total number of pencils. That would be 240 pencils in total! Just imagine all the beautiful drawings and happy little accidents you could create with all those pencils.
Eight pencils.
Markers are .50cents each Pencils are .15 cents each
4 pencils cost 10 cents so pencils are 10/4 cents each.So 50 cents will buy 50*4/10 = 20 pencils
Cost of each pencil is: 9.75/39. Or, .25 each. A gross is 144 items. So, a gross of pencils would cost 36. Of course, a gross is a unit of quantity where there is often a discount from the single unit price. So a gross of pencils may have a price less than 144 times the single unit price.
if 3 pencils for 99 cents would be 33 each, divide that by 2 and you would get 16.5 so 16x16.5=264
10 x .24 +.14=2.54 so he spent $2.54
The cost of p pencils is 20p.
35 cents/12 = 2.927 cents each bought at selling at ( 10/3) 3.333 cents 3.333 cents - 2.927 cents = 0.406 cents profit per pencil 0.406 cents * 66 pencils = 26.796 cents ( call it 27 cents profit on a sale of 66 pencils )
If pencils cost 0.26 each could you buy four pencils with 1.00?
To determine how many 21-cent pencils can be bought with 7 dollars, you first need to find out how many cents are in 7 dollars. Since there are 100 cents in a dollar, 7 dollars is equal to 700 cents. To find out how many pencils can be bought, divide the total amount of cents (700) by the cost of each pencil (21 cents). This calculation results in approximately 33 pencils that can be bought with 7 dollars.
Costs 70p
Easy way to tell. The 11 pencil box is 10 cents each and the 7 pencil box is less then 10 cents each ( 9 cents each actually).
You are buying house numbers. They cost 30 cents each.