answersLogoWhite

0


Best Answer

18 km/h

User Avatar

Wiki User

12y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

RafaRafa
There's no fun in playing it safe. Why not try something a little unhinged?
Chat with Rafa
MaxineMaxine
I respect you enough to keep it real.
Chat with Maxine
EzraEzra
Faith is not about having all the answers, but learning to ask the right questions.
Chat with Ezra

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: What is the speed if 30 m is covered in 6 sec?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

What is speed of sdhc class 6?

The 6MB/sec minimum sustained write speed implied by its 'class 6' designation is probably more significant. Sustained write speed as opose to x133 20MB?sec peak speed.


A car travels 30 meters in 5 seconds what is it average speed?

Average speed = (distance covered) divided by (time to cover the distance) = 30/5 = 6 meters per second.Equivalent to 21.6 km per hour.


What is the transfer speed for sata?

Ø SATA I- 1.5 Gb/sec, SATA II- 3 Gb/sec and SATA III- 6 Gb/sec


How many min in 390 sec?

6 minutes and 30 seconds.


What is the transfer speed for SATA 12and3?

Ø SATA I- 1.5 Gb/sec, SATA II- 3 Gb/sec and SATA III- 6 Gb/sec


What is the speed of a quarter if dropped from 6 feet?

The fact that it is a quarter is totally irrelevant. It will hit the ground at a speed of 19.6 feet/sec.


What is the quarter mile time of 04 350Z?

14 sec.@ 101mph/6 speed with traction control


How many sec in 6 min?

1 min = 60 sec 6 min = 6 x 60 = 360 sec


How long does it take to travel 205 feet at 6 mph?

First change mi/hr into ft/sec. There 1 mi = 5280 ft and 1 hour = 3600 sec. 6 mi/hr = 6 * (5280 ft / 3600 sec) = 8.8 ft / sec To figure out how fast you travel any distance you divide the distance by time it took you. distance / time = speed 205 ft / time = 8.8 ft / sec Solving for time: time = 205 ft / (8.8 ft / sec) time = 23 sec


What is the pace of running 6k in 35 mins 30 sec?

6k meaning 6 kilometers = 6000 meters. 35 minutes = 60 (sec/min) * 35 min = 2100 sec, then add 30 sec = 2130 sec 6000 m / 2130 sec = 2.8169 m/s 1 m/s is 2.2369 miles per hour. So 2.8169 m/s * 2.2369 [MPH/(m/s)]= 6.3011 MPH


Which number is 30 less than 6 times itself?

6 is 30 less than 6 times itself. Suppose the number is x. Then 6 times itself is 6x. 30 less than that is 6x - 30 So x = 6x-30 so that 5x = 30 and then x = 6


How do you you find the speed with 5 meters and 30 seconds?

Since speed is distance traveled per unit of time, divide the distance by the time. Something that moves 5 meters in 30 seconds has an average speed of 5/30 m/s, which simplifies to 1/6 m/s, which is approximately 0.1667 m/s or 16.67 cm/s. If you prefer, you can multiply 0.1667 m/s by 3600 s/hr and divide it by 1000 m/km, giving you about 0.6 km/hr.