Well, isn't that a happy little question! To find the cost per pound, you simply divide the total cost by the weight. In this case, if chips cost $1.99 per pound, the cost to the nearest cent would be $1.99. Just remember, there are no mistakes, just happy little accidents in math!
Chat with our AI personalities
3.5 ft * 3 ft = 10.5 sq ft Cost of 10.5 sq ft @ 3.65 per sq ft = 38.325 cents = 38.33 to the nearest cent.
Ribbon cost $0.45 per foot. A sewing project calls for 20.5 feet of ribbon. To the nearest cent,what will be the cost of the ribbon for the project?
Rounding to the nearest cent, it would be 39cents.
3.1 x 7.88 - 24.428 - or - 24.43 to the nearest penny (or cent).
It would cost $1.40 per pound.