answersLogoWhite

0

I believe that a mile was a standard distance in the 1930s. So every mile was exactly as long as every other mile.

User Avatar

Wiki User

11y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

MaxineMaxine
I respect you enough to keep it real.
Chat with Maxine
JordanJordan
Looking for a career mentor? I've seen my fair share of shake-ups.
Chat with Jordan
CoachCoach
Success isn't just about winning—it's about vision, patience, and playing the long game.
Chat with Coach

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: What was the longest mile a car went in the 1930s?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Continue Learning about Other Math

A car rental company charges 21 dollars per day and 10 cents per mile. If a car was rented for 2 days how far was it driven if the total bill came to 220 dollars?

The car was driven 1780 miles. If a car was rented for 2 days, there would be a flat rate of $42 ($21 per day * 2 days = $42). That leaves $178 from the total bill ($220 total - $42 = $178). Take the $178 divided by $0.10 per mile and that leaves you with 1780 miles ($178 / $0.10 per mile = 1780 miles).


How many revolutions does a tire make in a mile?

That would depend upon the size of the tire. My car has tires that are about 221/4" in diameter which means they have circumference: circumference = π x diameter ≈69.9" which is the distance travelled in one complete revolution of the tire. 1 mile = 63360 in ⇒ revolutions = 1 mile ÷ circumference_of_tire ≈ 63360 in ÷ 69.9 in ≈ 906.43 revolutions per mile My bicycle has tires that are about 271/2" in diameter meaning the number of revolutions is: revolutions ≈ 63360 in ÷ (π x 271/2 in) ≈ 733.39 revolutions per mile


What is the answer for the problem Darnell's car used 8 gallons of gasoline to travel 340 miles. After a mechanic worked on the car it used 7 gallons of gasoline to travel 350 miles. If the price of g?

It is 1 cent per mile cheaper.


How many feet does a car travel at 40 miles per hour?

1 mile is 5280 feet. So, 40 miles per hour is the same as 211,200 feet per hour.


If a car can accelerate from zero to 60 mph in 9 seconds how fast is traveling from a stop after moving 18 ft?

aceeleration = (initial + final) divide by time so a= (0 + 60) divide by 9 a = 6.666666667 mile 18 feet = 0.00340909091 mile s=ut + 0.5at2 s=displacement, u=initial speed, a=acceleration t=time 0.00340909091 mile = 0t +0.5(6.666666667)t2 t2 = 0.00340909091/0.5(6.666666667) t2 =0.0454545455 t = 0.213200716 v=u+at v=final speed v= 0 + 6.666666667(0.213200716) v=1.42133811 so after moving 18ft the speed of the car = 1.42m/s2