So that whoever sells it can make a profit.
Chat with our AI personalities
There is no cost for which a 58% markup would give a price of 130.50.
First we have to find the markup amount, which is the original price times the markup percentage: $64 * 15% This is the same as: $64 * 0.15 = $9.60 Now we add the markup amount to the original price to get the retail price: $64 + $9.60 = $73.60 The retail price is $73.60
Multiply the pre-markup price by 1.3
To calculate the markup percentage, you first need to find the markup amount by subtracting the cost from the selling price: 180 - 75 = 105. Then, divide the markup amount by the cost price and multiply by 100 to get the markup percentage: (105 / 75) * 100 = 140%. Therefore, the markup percentage in this scenario is 140%.
The new price is 27.14