answersLogoWhite

0

10 × 5 = 50 so it is obvious that you must multiply 4 with 5, because 10 is multiplied by 5, your answer will be

20 pencils, can be bought with 50 cents

User Avatar

Anonymous

4y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How many 21 cent pencils can be bought with 7 dollars?

To determine how many 21-cent pencils can be bought with 7 dollars, you first need to find out how many cents are in 7 dollars. Since there are 100 cents in a dollar, 7 dollars is equal to 700 cents. To find out how many pencils can be bought, divide the total amount of cents (700) by the cost of each pencil (21 cents). This calculation results in approximately 33 pencils that can be bought with 7 dollars.


Two lemons cost 15 cents how many can be bought for 60 cents?

If two lemons cost 15 cents, then one lemon costs 7.5 cents. To find out how many lemons can be bought for 60 cents, divide 60 by 7.5, which equals 8. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.


If Ryan bought 3 packages of pencils Each package contains twelve pencils Michael bought twice as many pencils as Ryan bought How many pencils did Michael buy Write a number sentence?

3x12x2=72


How many pencils can be sold for 2.95 if they are sold at 6 for 59 cents?

30 pencils.


If 3 apples cost 50 cents how many apples can be bought for 5.?

If 3 apples cost 50 cents, then the cost of one apple is approximately 16.67 cents. For 5 dollars, which is 500 cents, you can buy about 30 apples (500 cents divided by 16.67 cents per apple).


What if your teacher bought pens for your class the pens all cost the same price she bought as many pens as the cost in cents of each pen she spent a total of 56.25 how many pens did she buy?

75


Dixon bought a pack of pencils and then gave 12 away he now has 24 left how many pencils were in the pack of pencils that dixon bought?

36 (that is the 12 given away + the 24 left)


How do you answer Ray bought 15 pencils for 7.75 Some cost 45 each the rest 65 each How many of each did Ray buy. Answer step by step please?

x= # of pencils that cost .45 y= # of pencils that cost .65 So now you need 2 equations for 2 variables: 15= x+y This equation is saying: 15 total pencils bought= pencils that cost .45 + pencils that cost .65 The second equation is: 7.75= .45x + .65y This equation is saying: total money spent (7.75)= price of pencils (.45) times # of pencils + price of pencils (.65) times # of pencils Then you combine these two equations, but first switch around the first equation to look like: y=15-x Then you replace the "y" in the second equation by putting in what y equals the first equation: 7.75= .45x + .65(15-x) Then distribute and solve for x: x = 10 Then enter 10 into the first equation for x to figure out y: y= 15- 10 y= 5 So your answer is-- Ray bought 10 pencils that cost .45 and 5 pencils that cost .65


If 12 pencils cost 3.00. How many can you get wit 4.50?

Eighteen pencils !


If you bought 3 gross of the pencils how many would you have?

Oh, dude, if you bought 3 gross of pencils, you would have 432 pencils. Yeah, that's right, a gross is 144 pencils, so just multiply 144 by 3 and boom, you've got yourself a whole lot of pencils. Like, who even needs that many pencils, am I right?


If 12 pencils cost 1.44 how many would 4 pencils cost?

I'll represent the cost of a pencil by the variable p.12p=1.44p=1.44/12p=0.12So 4 pencils would cost:4p=0.12*44p=0.48


Suppose that 13 inches of wire costs 39 cents. At the same rate how many inches of wire can be bought for 24 cents?

Each inch of wire cost 3 cents and so 24/3 = 8 inches of wire