If 2 lemons cost 15 cents, then each lemon costs 7.5 cents. To find out how many lemons can be bought for 60 cents, you divide 60 by 7.5, which equals 8. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.
If two lemons cost 15 cents, then one lemon costs 7.5 cents. To find out how many lemons can be bought for 60 cents, divide 60 by 7.5, which equals 8. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.
If lemons are three for a dime, that means each lemon costs about 3.33 cents. A dozen and a half lemons is 18 lemons. Therefore, 18 lemons would cost approximately 60 cents (18 lemons x 3.33 cents per lemon = 60 cents).
4 pencils cost 10 cents so pencils are 10/4 cents each.So 50 cents will buy 50*4/10 = 20 pencils
To determine how many 21-cent pencils can be bought with 7 dollars, you first need to find out how many cents are in 7 dollars. Since there are 100 cents in a dollar, 7 dollars is equal to 700 cents. To find out how many pencils can be bought, divide the total amount of cents (700) by the cost of each pencil (21 cents). This calculation results in approximately 33 pencils that can be bought with 7 dollars.
75
8 lemons
If two lemons cost 15 cents, then one lemon costs 7.5 cents. To find out how many lemons can be bought for 60 cents, divide 60 by 7.5, which equals 8. Therefore, you can buy 8 lemons for 60 cents.
45
45 cents depending however on what the store charges for a single unit!
eight $0.15 = 2 $0.30 = 4 $0.60 = 8
If two lemons cost 0.15, and you have 0.60, you can buy eight lemons: 0.60/0.15 = 4 → You can buy two lemons four times. 4 purchases x 2 lemons = 8 lemons.
If 2 lemons cost 18 cents then 1 lemon would equal 9 cents. So you know 1=9 and 5=x make a ratio 1 5 1\ /5 - = - Do cross products - - 5 x 5 / \x So... 1x=25= 1x/1 and 25/1 x=45 They cost 45 cents
If lemons are three for a dime, that means each lemon costs about 3.33 cents. A dozen and a half lemons is 18 lemons. Therefore, 18 lemons would cost approximately 60 cents (18 lemons x 3.33 cents per lemon = 60 cents).
Let's consider 2 lemons a "batch." So you can get one batch for 15 cents, and you have 60 cents to spend. To find out how many batches you can get with 60 cents, divide 60 by 15 to get 4. Now to get the total number of lemons, multiply the number of batches (4) by the number of lemons in each batch (2) which will give you a total of 8 lemons.
1.5 dozen = 18. The unit cost is misspecified and therefore ambiguous. At ten cents each, that would be 180 cents At ten cents for three, it would be 60 cents.
$0.25 or 25 cents
If 3 apples cost 50 cents, then the cost of one apple is approximately 16.67 cents. For 5 dollars, which is 500 cents, you can buy about 30 apples (500 cents divided by 16.67 cents per apple).