answersLogoWhite

0

3.09/4 = 0.7725 cost of 1 pound of Oranges and so 5 times 0.7725 = 3.8625 or 3.86 which is the cost of 5 pounds of oranges

User Avatar

Wiki User

7y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Find the cost of 3 oranges if 7 cost 8.05?

Divide the total cost of the oranges $8.05 by the number of oranges 7 to get the cost per orange 1.15 then take the cost per orange and multiply it by the 3. 8.05/7=1.15 1.15X3=3.45 3 oranges cost $3.45


If one bag of potatoes weigh 5pounds and 12 oncescost 2.07what is the cost of one pound?

To find the cost of one pound of potatoes, we first convert the weight of the bag from pounds and ounces to just pounds. In this case, 5 pounds and 12 ounces is equal to 5.75 pounds. To find the cost per pound, we divide the total cost of $2.07 by 5.75 pounds, which gives us approximately $0.36 per pound.


If oranges cost 5 for 75p how many can you buy for 2.70 Assuming they can be bought singly?

Well honey, if oranges are 5 for 75p, that means each orange costs 15p. If you have £2.70 to spend, you can buy 18 oranges because 270 divided by 15 is 18. So go ahead and stock up on those oranges, just don't forget to wash your hands after peeling them!


What is ten pounds in the ratio one to four?

To express ten pounds in the ratio of one to four, you first determine the total parts of the ratio, which is 1 + 4 = 5 parts. Then, you divide ten pounds by the total parts to find the value of one part: 10 pounds / 5 parts = 2 pounds per part. Therefore, in the ratio of one to four, it would be 2 pounds for the one part and 8 pounds for the four parts, totaling ten pounds.


Find the cost of 20 balloons if five cost 77p?

£3.08 as it is four times £0.77.


How can you use the unit price to find the cost of 7 pounds of tomatoes and 10 pounds of tomatoes?

add Multiply the unit price by the total number of pounds


Where do you find orange?

Oranges are a citrus and are easy to find in places with wet and humid summers. Florida, for example, is well known as a place to obtain oranges fresh from the tree. California is well known for oranges, example would be Valencia Oranges.


Apples sell for 43 cents a pound. How much do 3.2 pounds of apples cost?

To find the cost of 3.2 pounds of apples at 43 cents per pound, multiply the weight by the price per pound: 3.2 pounds x $0.43 = $1.376. Therefore, the cost of 3.2 pounds of apples is approximately $1.38.


How do you find the unit price per pound of 5 pounds of ground beef?

Divide the total cost by 5 pounds. The answer will be $___ per pound.


Where can you find episode four of Gossip Girl?

You can find it on Itunes or Amazon; it cost about USD$1.99/episode.


Where can you find oranges at?

any grocery store will have them


Where am I supposed to find Oranges in Maplestory?

my bum :)