answersLogoWhite

0

add

Multiply the unit price by the total number of pounds

User Avatar

Wiki User

7y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How do you find the unit price per pound of 5 pounds of ground beef?

Divide the total cost by 5 pounds. The answer will be $___ per pound.


How do you find cost price if profit percent and selling price is given?

find cost price if selling price =600 and profit=20%


What is the Cost of 100000 pounds of grain?

Find the local price per pound for the kind of grain you wish to buy, then multiply by 100,000.


How do you find the selling price?

cost price multiply by profit then add the answer to the cost price =selling price


How do the find the selling price?

cost price multiply by profit then add the answer to the cost price =selling price


A coat costing and pound80 is reduced by 20 in a sale. find the sale price?

If an item is 20% off, multiply the original price by 0.8 to find the sale price.


What is the rate of 7.96 for 5 pounds?

To find the rate of 7.96 per pound for 5 pounds, you would multiply the rate by the quantity: Rate × Quantity = Total price 7.96 per pound × 5 pounds = Total price Therefore, the total cost for 5 pounds at a rate of 7.96 per pound would be 39.80.


How to find the profit or loss of something?

to find the profit you have to subtract the selling price from the cost price formula :- SP - CP = P to find the loss you have to subtract the cost price from the selling price formula :- CP - SP = L


How do you find the percent of markup?

(Selling Price - Cost price)/Selling Price * 100


Find the selling price of an article costing rs.30that was sold at a profit of 15 percent of the cost price?

find the selling price of an article costing Rs.30.00,that was sold at a profit of 15% of the cost price


How do you find the cost and the selling price if you know the markup price 130.50 and the markup percentage 58?

There is no cost for which a 58% markup would give a price of 130.50.


Find the price per pound of dog food if 30 pounds of dog food costs 108.20?

Price per pound implies price divided by pounds. So, 108.20/30 = 3.606666 or $3.61