answersLogoWhite

0

3

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the unit rate for 8 to 2?

8 to 2 = 4 to 1


What is the unit rate for 2 days out of 8 days?

There is no rate, but there is a fraction: 1/4


When 4 shirts for 32.00 rate and unit rate?

Well, isn't that just a happy little question! When you have 4 shirts for $32, the rate is $8 per shirt. This is also known as the unit rate, which helps us understand the cost for just one shirt. Remember, there are no mistakes in math, just happy little accidents!


Earn 75.20 in 8 hours how do you turn this into a unit rate?

I think you take 75.20/8 and the answer is your unit rate.


48 for 8 hours as a unit rate is?

48 for 8 hours as a unit rate is 6 per hour.


Thea mom bought an eight pack of juice boxes at the store for $4. What is the unit rate for the juice boxes?

Th unit rate of juice boxes is 1/8 which is 0.125.


Unit rate of 2736 8?

It is 342 per unit.


Is 8 a unit rate?

Eight (8) is a number and nothing more. It may become a unit rate depending on the context in which it is used.


One bottle of shampoo costs 6 for 8 ounces A second bottle costs 4 for 5 ounces of shampoo which has the lower unit rate how much lower?

To compare the unit rates of the two bottles of shampoo, we need to calculate the cost per ounce for each. For the first bottle: 6 bottles for 8 ounces, so the unit rate is 6/8 = $0.75 per ounce. For the second bottle: 4 bottles for 5 ounces, so the unit rate is 4/5 = $0.80 per ounce. Therefore, the second bottle has a unit rate that is $0.05 higher than the first bottle per ounce.


What is a unit rate?

A unit rate has a denominator of 1 unit.or for an example.. 8 over 1 is a unit rate or 5 over 1 but you have to label what it is....


What is the unit rate of 416 mi in 8 hours?

The unit rate means speed of miles in one hour. Hence 416/8 = 52 mph.


What is the unit rate of 6 for 8?

0.75 each or 0.75 per unit.