Well, isn't that just a happy little question! When you have 4 shirts for $32, the rate is $8 per shirt. This is also known as the unit rate, which helps us understand the cost for just one shirt. Remember, there are no mistakes in math, just happy little accidents!
If 4 shirts cost 32 then the unit cost of one shirt is 8
The currency used £32 or $32 is not stated.
125 ÷ 4 = 31.25
4:240
4/1
80/4 or 20
4
4
The unit rate would be 3/4 per foot.
1.25
jessica earned 14 by babysiting for 4 hours what is her unit rate
75 to 1
It is 4/1.
2