The answer depends on the purpose. For example, the accuracy required from an engineering drawing is much greater than a child's drawing of his house.
Chat with our AI personalities
Standard error is a measure of precision.
The odds of not drawing a 6 from a standard deck of 52 cards is 48 in 52, or about 0.9231.
number of cards that are 10 =4 number of cards in a standard deck =52 Probability of drawing a 10 =4/52 = 1/13
Probability of drawing a black 7 from a standard 52-card deck is 2/52 or 1/26.
1/4