Let A= drawing a ten
B= drawing a heart
P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A & B)
A & B denotes a ten of hearts.
P( ten or a heart)= 4/52 + 13/52 -1/52 =16/52 = 4/13
Chat with our AI personalities
Probability of drawing a heart: 1/4 Probability of drawing a club: 1/4 Probability of drawing a heart or a club: 1/4 + 1/4 = 2/4 = 1/2
The probability of drawing a red heart is 1 in 4. This is the same as the probability of drawing a heart, as red is included as a superset of hearts.
the probibility of drawing a heart diamond or a spaid is a 1/3 chance........
Number of cards in a deck = 52 Number of cards that are heart = 13 Therefore number of cards that are not heart = 52-13 = 39 Probability of not drawing a heart = 39/52 or 3/4
The probability of drawing a heart in a standard deck of 52 cards is 13 in 52 or 1 in 4.