The unit for a rate is the unit for the numerator divided by the unit for the denominator. For example, speed = distance divided by time. If distance is measured in micrometres and time in hours, then the units for speed are micrometres per hour.
Wiki User
∙ 6y agoyou can compare two measurements using ratios to find the unit rate.
A unit rate is a rate in which the second number (usually written as the denominator) is 1, or 1 of a quantity
Unit rate is usually "how fast the rate of something changes, per one unit of time".
for 1 of its kind
the unit rate of this problem that we need to find our deals with 1
you can compare two measurements using ratios to find the unit rate.
The question contains an expression, not an equation. An expression cannot have a unit rate.
A unit rate is a ratio where the second component is equal to 1.
unit rates are simple ex 3 candies cost 75 cents divide 75 by three the unit rate equals 25 cents
A unit rate is a rate in which the second number (usually written as the denominator) is 1, or 1 of a quantity
Unit rate is usually "how fast the rate of something changes, per one unit of time".
run 2.3km in 7min find unit rate
for 1 of its kind
Your question hasn't not sufficient details for an answer.
the unit rate of this problem that we need to find our deals with 1
To find the unit rate, divide the price by the number of items. $5.60 / 7 = $0.80. The unit rate is 80 cents.
If you are given a rate of x to y then the equivalent unit rate is x/y to 1.