answersLogoWhite

0

run 2.3km in 7min find unit rate

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How to find unit rate in math?

you can compare two measurements using ratios to find the unit rate.


What is a sentence for unit rate?

the unit rate of this problem that we need to find our deals with 1


Find the unit rate 5.60 for 7 item?

To find the unit rate, divide the price by the number of items. $5.60 / 7 = $0.80. The unit rate is 80 cents.


How can you find a unit rate when give a rate?

If you are given a rate of x to y then the equivalent unit rate is x/y to 1.


What do you use to find a unit rate?

Division.


How do you find the unit rate to y-2x?

The question contains an expression, not an equation. An expression cannot have a unit rate.


What is a sentence for rate?

the unit rate of this problem that we need to find our deals with 1


What is a rate that's in which the second quantity in the comparison is one unit?

It is a unit rate.A unit rate.


What does the unit rate help you find?

The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?12.84/12=$1.07Therefore, $1.07 is the unit price/rate


How do you find the unit rate for 17.50 for 10 pens?

You divide by 10, which gives 1.75 as the unit price.


What is the unit rate of 420 for 15 tickets?

To find the unit rate, divide the total number of tickets by the total cost. In this case, the cost for 15 tickets is $420, so the unit rate is $420 ÷ 15 tickets = $28 per ticket. Therefore, the unit rate is $28 per ticket.


Find unit rate for 253 for 20 hours?

12.65 an hour