answersLogoWhite

0

Divide both numbers by 12.

So 9.00 : 12 = 9.00/12 : 12/12 = 0.75 : 1

So the unit rate is 0.75

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What does the unit rate help you find?

The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?12.84/12=$1.07Therefore, $1.07 is the unit price/rate


What is the unit rate of 1 dozen for 1.29?

If 12 are 1.29, then the rate for 1 (a unit) is 0.1075(1.29/12)


What is the unit rate of 2.16 to 12?

2.16 to 12 = 0.18 per unit.


What is the unit rate of 24.69 and 12?

24.69/12 = 2.0575 per unit.


What is 60km in 12 hours as a rate and as a unit rate?

To find the rate, divide the distance by the time: 60 km in 12 hours gives a rate of 5 km per hour. The unit rate is the same, as it expresses how many kilometers are traveled in one hour, which is 5 km/h. Thus, the rate is 5 km/h, and the unit rate is also 5 km/h.


What is 12 over 3 as a unit rate?

12/3 = 4 per unit.


What is the unit rate 84 miles in 12 days?

7 17?


How do you fnd a unit rate?

By dividing something. What you divide will depend on what unit rate you want to find. As an example, let's assume that a dozen (12 units) of a certain product cost $48. If you divide $48 by 12 units, you have a unit rate of 4 dollars/unit. (In principle, you can also divide the other way round; in that case you have 1/4 units/dollar.)


Unit rate for 9 per 12 feet?

The unit rate would be 3/4 per foot.


What times 12 equals 5?

it is a unit rate


What is the unit rate for 12 to 36?

It is: 1 to 3


What is the unit rate of 288 markers in 12 boxes?

There is no unit rate, but there are 24 markers per box if it is evenly distributed.