Divide both numbers by 12.
So 9.00 : 12 = 9.00/12 : 12/12 = 0.75 : 1
So the unit rate is 0.75
The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?12.84/12=$1.07Therefore, $1.07 is the unit price/rate
If 12 are 1.29, then the rate for 1 (a unit) is 0.1075(1.29/12)
2.16 to 12 = 0.18 per unit.
24.69/12 = 2.0575 per unit.
12/3 = 4 per unit.
7 17?
By dividing something. What you divide will depend on what unit rate you want to find. As an example, let's assume that a dozen (12 units) of a certain product cost $48. If you divide $48 by 12 units, you have a unit rate of 4 dollars/unit. (In principle, you can also divide the other way round; in that case you have 1/4 units/dollar.)
The unit rate would be 3/4 per foot.
it is a unit rate
It is: 1 to 3
There is no unit rate, but there are 24 markers per box if it is evenly distributed.
6/12 ie 0.5