Chat with our AI personalities
2.16 to 12 = 0.18 per unit.
12/3 = 4 per unit.
The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?12.84/12=$1.07Therefore, $1.07 is the unit price/rate
By unit of length and distance and conversion ,we can say that 1 ft =12 in 94 in = 7.8 ft.
It is: 1 to 3