answersLogoWhite

0


Best Answer

you can compare two measurements using ratios to find the unit rate.

User Avatar

Wiki User

โˆ™ 2014-12-03 23:13:59
This answer is:
๐Ÿ™
0
๐Ÿคจ
0
๐Ÿ˜ฎ
0
User Avatar
Study guides

Algebra

20 cards

A polynomial of degree zero is a constant term

The grouping method of factoring can still be used when only some of the terms share a common factor A True B False

The sum or difference of p and q is the of the x-term in the trinomial

A number a power of a variable or a product of the two is a monomial while a polynomial is the of monomials

โžก๏ธ
See all cards

J's study guide

1 card

What is the name of Steve on minecraft's name

โžก๏ธ
See all cards

Steel Tip Darts Out Chart

96 cards

170

169

168

167

โžก๏ธ
See all cards

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How to find unit rate in math?
Write your answer...
Submit
Related questions

What is a unit rate in math?

A unit rate is a ratio where the second component is equal to 1.


How do you find unit rate in math?

unit rates are simple ex 3 candies cost 75 cents divide 75 by three the unit rate equals 25 cents


How do you find out the rate unit to a math question?

The unit for a rate is the unit for the numerator divided by the unit for the denominator. For example, speed = distance divided by time. If distance is measured in micrometres and time in hours, then the units for speed are micrometres per hour.


What is unit rate in math?

A unit rate is a rate in which the second number (usually written as the denominator) is 1, or 1 of a quantity


What is a unit rate in math explained in 5th grade words?

Unit rate is usually "how fast the rate of something changes, per one unit of time".


How do you find the unit rate?

run 2.3km in 7min find unit rate


What is Math definition for per unit rate?

for 1 of its kind


What is a sentence for unit rate?

the unit rate of this problem that we need to find our deals with 1


How can you find a unit rate when give a rate?

If you are given a rate of x to y then the equivalent unit rate is x/y to 1.


Find the unit rate 5.60 for 7 item?

To find the unit rate, divide the price by the number of items. $5.60 / 7 = $0.80. The unit rate is 80 cents.


How do you find a better buy in math?

Find the unit prices and compare them to find the cheapest.


What does unit rate mean in math?

A rate that has 1 unit as it's second term -Ex-5lbs at $1.45 per lb.(price per pound would stay same regardless of how many you buy). UNIT RATE


How do you find the unit rate to y-2x?

The question contains an expression, not an equation. An expression cannot have a unit rate.


What math operation can be used to find unit rates?

Division.


How do you find a rate to a math problem?

If the function relating the two variables is differentiable, then the rate is the derivative.


When a rate is simplified so it has a denominator of 1 it is called?

write two quantities as a


How do you find sales tax rate in math?

Fancy pants!


What do you use to find a unit rate?

Division.


What is a sentence for rate?

the unit rate of this problem that we need to find our deals with 1


What do you do if an unit rate has a remainder?

A unit rate cannot have a remainder. A unit rate is a ration that has the unit as one and the rate has to be equal. If not, you either did a calculation mistake or the ratio is not a unit rate.


What does rate in math mean?

A ratio comparing 2 different things ie. miles per hour. A unit rate is when the top number is 1.


What is the rate per one unit?

It is known as the unit rate.It is known as the unit rate.It is known as the unit rate.It is known as the unit rate.


What is a rate that's in which the second quantity in the comparison is one unit?

It is a unit rate.A unit rate.


What is the similarities between a rate and a unit rate?

A unit rate is a rate in which the denominator is 1, so a unit rate is a special case of a rate.


How do you find the unit rate for 17.50 for 10 pens?

You divide by 10, which gives 1.75 as the unit price.