answersLogoWhite

0

The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.
For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?
12.84/12=$1.07
Therefore, $1.07 is the unit price/rate

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?