If you are given a rate of x to y then the equivalent unit rate is x/y to 1.
you can compare two measurements using ratios to find the unit rate.
To find the unit rate for 2.40 and 3, you divide 2.40 by 3. This gives you a unit rate of 0.80. Thus, the unit rate is 0.80 per unit.
the unit rate of this problem that we need to find our deals with 1
To find the unit rate, divide the price by the number of items. $5.60 / 7 = $0.80. The unit rate is 80 cents.
To find the unit rate of 0.36 of 6, divide 0.36 by 6. This calculation gives you 0.06. Therefore, the unit rate is 0.06.
run 2.3km in 7min find unit rate
you can compare two measurements using ratios to find the unit rate.
the unit rate of this problem that we need to find our deals with 1
To find the unit rate, divide the price by the number of items. $5.60 / 7 = $0.80. The unit rate is 80 cents.
Division.
The question contains an expression, not an equation. An expression cannot have a unit rate.
the unit rate of this problem that we need to find our deals with 1
To find the unit rate for 92 desks in 4 classrooms, you would divide the total number of desks (92) by the total number of classrooms (4). This calculation would give you a unit rate of 23 desks per classroom. This means that on average, each classroom has 23 desks.
It is a unit rate.A unit rate.
The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?12.84/12=$1.07Therefore, $1.07 is the unit price/rate
You divide by 10, which gives 1.75 as the unit price.
12.65 an hour