Unit cost is how much is costs to make.
Unit price is how much you sell it for.
The difference is profit.
Chat with our AI personalities
If the price per unit decreases because of competition but the cost structure remains the same
Fixed cost / (selling price - Variable cost per unit) --> Fixed cost ----------------------------------------------- (Selling Price - Variable Cost Per Unit)
Yes breakeven point will rise because contribution margin per unit reduces that's why more units require to recover fixed cost.
Selling price = Total Cost (Total Variable cost + Total fixed cost) + profit margin
We have to fine the Selling Price. Given: BEP=5000 units VC=Rs.50/unit FC=Rs.20000 BEP=FC divided by Contribution/unit therefore, contribution/unit = 20000 divided by 5000 = Rs.4/unit therefore, selling price= variable cost - contribution/unit = 20+4 = 24