the rate is somthing is the percentage unit of the coast so when u multiply the a squared by the variable y theen u check it :)
a unit rate that gives you the cost....... maybe
the rate is somthing is the percentage unit of the coast so when u multiply the a squared by the variable y theen u check it :)
A unit rate is a rate that has a denominator of 1. Examples of unit rates include unit cost, gas, mileage and speed
a unit rate is when it is in simplest form
A unit rate is a rate that has a denominator of 1. Examples of unit rates include unit cost, gas, mileage and speed
Imagine you have 20 objects at a cost of $90. Then the unit rate (the cost of one object) will be found by division. here $90 ÷ 20 = $4.50 (the unit price)
125 ÷ 4 = 31.25
the rate is somthing is the percentage unit of the coast so when u multiply the a squared by the variable y theen u check it :)
Dollars per gallon, because the dependent quantity is the dollars
8
The sales price includes variable cost, the cost of the unit and the markup. Sales price is the rate customers pay for the item.
The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?12.84/12=$1.07Therefore, $1.07 is the unit price/rate