To find the unit rate, divide the total cost by the number of items. If 10 pencils cost $2.00, the unit rate is $2.00 ÷ 10 pencils = $0.20 per pencil. Therefore, the unit rate is $0.20 per pencil.
4 pencils cost 10 cents so pencils are 10/4 cents each.So 50 cents will buy 50*4/10 = 20 pencils
58.8 Kg/m
10 per hour.
15.3 per minute
To find the unit rate of candy that costs 10 dollars for 4 pounds, you divide the total cost by the total weight. This gives you a cost of 10 dollars ÷ 4 pounds = 2.50 dollars per pound. Therefore, the unit rate is 2.50 dollars per pound of candy.
The unit rate for 30/3 is 10/1.
if P=80-Q C=n10 Fc=0 Mc=?
You divide by 10, which gives 1.75 as the unit price.
At an interest rate of 5 percent, $200 would earn $10 in one year.
4 pencils cost 10 cents so pencils are 10/4 cents each.So 50 cents will buy 50*4/10 = 20 pencils
58.8 Kg/m
72over 1
i think 1.813
It is 32 :]
15.3 per minute
10 per hour.
The number of pencils in 1.00 moles of pencils can be calculated using Avogadro's number which is approximately 6.022 x 10^23. So, in 1.00 moles of pencils, there would be approximately 6.022 x 10^23 pencils.