answersLogoWhite

0

40 p per kg is less expensive because it is equal to 18.14 p per pound.

User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How is 40p per kg cheaper than 24p per pound?

To compare the prices, we need to convert them to the same unit. Since there are 2.2 pounds in a kilogram, let's convert the 24p per pound to per kilogram. 24p per pound is approximately 10.91p per kilogram. Therefore, 40p per kilogram is cheaper than 24p per pound.


Which is cheaper 40p per kg or 24p per pound?

40p per kilo is cheaper, here is why, spend 40p on a kilo, 1 kilo = 2.2 pounds, so 40p would get you 2.2 pounds, that works out at just under 20p per pound.


What is cheaper 45p per half a kg or 40p per pound?

1kg ~= 2.2lb (slightly over) 45p per 1/2 kg = 90 per kg 40p per lb ~= 88p per kg ⇒ 40p per pound is cheaper.


What was the price of apples in 1923?

This is too much to sum up, but I will give you the price of bacon per kg (BPK) BPK in 1920's=$1 a kg now=$10 a kg Source= The People History


How to convert kg over liters per second to kg over liters per hour?

1 (kg / liters) per second = 3600 (kg / liters) per hour. So, multiply kg/l per second by 3,600 to get kg/l per hour.


Purchased 20 kg apples at 15 per kg and another 10 kg apples at rs 20 per kg what is average cost per kg?

The total cost of the 20 kg of apples at Rs 15 per kg is 20 kg * Rs 15/kg = Rs 300. The total cost of the 10 kg of apples at Rs 20 per kg is 10 kg * Rs 20/kg = Rs 200. The total weight of apples is 20 kg + 10 kg = 30 kg and the total cost is Rs 300 + Rs 200 = Rs 500. Therefore, the average cost per kg is Rs 500 / 30 kg = Rs 16.67 per kg.


How much is 2.5 kg at 6.40 per kg?

2.5 kg at $6.40 per kg would cost $16.00 in total.


4.52g per mL what is the equivalent in kg per L?

0.00452 kg per L


3.99 dollars per lb to dollars per kg?

$8.78 / kg.


How much is 2.25 kg at 4.40 per kilogram?

4.40 per kg x 2.25 kg = 9.90


How much is bronze per kg in India?

500 INR per kg


721 pounds per week into kg per second?

721 (pounds per week) = 0.000540740904 kg per second.