45 miles x 55.5 cents / mile = 2497.5 cents
Chat with our AI personalities
it would cost 10 cents per mile
It would take 12.4 gallons.
3 hours
If the ration is 1 to 1.14, to find the opposing ratio, set 1.14/1 = 1/x. This means x = 1/1.14 or 0.88 cents.
Suppose you traveled 180 miles in 4 hours. The unit rate would tell you how miles you'd travel in just one hour. So 𝘶𝘯𝘪𝘵 means 1. And you'd divide the total 180 miles by 4 hours to get your answer. One mile per hour = ________.Let's say Jackie bought a 5 pound bag of potatoes for $15. The unit rate would tell you how much each 1 pound bag would cost. One bag = $______ per pound.