answersLogoWhite

0

Suppose you traveled 180 miles in 4 hours. The unit rate would tell you how miles you'd travel in just one hour. So 𝘶𝘯𝘪𝘵 means 1. And you'd divide the total 180 miles by 4 hours to get your answer. One mile per hour = ________.

Let's say Jackie bought a 5 pound bag of potatoes for $15. The unit rate would tell you how much each 1 pound bag would cost. One bag = $______ per pound.

User Avatar

msoexpert

Lvl 6
5y ago

What else can I help you with?