Chat with our AI personalities
example of unit price 250 cell phone minutes for 24.99 a month to figure out the unit price divide 24.99 bye 250 24.99/250 and then round up if 3rd decimal number is higher than 5 drop 3rd decimal number if lower than 5. Unit rate example 55 mph
The unit rate shows how much per 1 item something is or costs.For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price?12.84/12=$1.07Therefore, $1.07 is the unit price/rate
Take the total price and divide it by the number of units, to find out unit price.
In my openion , Unit Selling price is the price per unit or item offered by a Seller to purchaser. IT might be without discount or with discount.
bob