Chat with our AI personalities
cent [: hope it helped
Lost of countries use cents and lots more use pounds as their currency. The question needs to specify which country's cents and which country's pound.
There is not enough information to answer this question. we need to know if the apples are .89 cents a pound or 89 cents each. If they are 89 cents each we need to know how many are in a pound
98 whats? Assuming you intended to say "98 cents"... The answer is 98 divided by 3.5 The "3.5"s cancel out on the left side leaving "1 pound" and 28 cents on the right side.
I take it you mean 3 and 1/2 pounds cost 0.98 cents. So 0.98/3.5 = 0.28/pound. But just going by what you wrote: 98/312 = 0.314/pound