98 whats?
Assuming you intended to say "98 cents"...
The answer is 98 divided by 3.5
The "3.5"s cancel out on the left side leaving "1 pound" and 28 cents on the right side.
They would cost 98/3.5 = 28 units of currency.
I take it you mean 3 and 1/2 pounds cost 0.98 cents. So 0.98/3.5 = 0.28/pound. But just going by what you wrote: 98/312 = 0.314/pound
If 2 pounds of rice cost 5, 1 pound will cost 2.50 or 2 1/2.
To find the cost of 3.2 pounds of apples at 43 cents per pound, multiply the weight by the price per pound: 3.2 pounds x $0.43 = $1.376. Therefore, the cost of 3.2 pounds of apples is approximately $1.38.
Each text book cost 4 pound and so 12 times 4 = 48 pounds
They would cost 98/3.5 = 28 units of currency.
I take it you mean 3 and 1/2 pounds cost 0.98 cents. So 0.98/3.5 = 0.28/pound. But just going by what you wrote: 98/312 = 0.314/pound
i have no freaking clue lol
How much 90 pounds of copper cost
If 2 pounds of rice cost 5, 1 pound will cost 2.50 or 2 1/2.
how much does a 6 pounds of apples cost
10 pounds
How much does 1.67 lbs of Bologna cost at $1.49 per pound? Round to the nearest tenth. Please explain how you got the answer.
$1.88 with out tax
Today it's a $1. a pound
Sugar sells for $1.45 per pound and wheat flour sells for $0.87 per pound. How much does it cost to buy 4.5 pounds of sugar and 3.5 pounds of flour?
If you pay $1.20 for two pounds of candy, how much would you pay for half a pound?