answersLogoWhite

0

If 12 pencils cost 96 cents, then:

Cost per pencil = 96 ÷ 12 = 8 cents

So, 9 pencils would cost: 9 × 8 = 72 cents

User Avatar

Michael Taylor

Lvl 2
1mo ago

What else can I help you with?