Each text book cost 4 pound and so 12 times 4 = 48 pounds
£321.33 ($522.24) per pound at today's prices
If 2 pounds of rice cost 5, 1 pound will cost 2.50 or 2 1/2.
I take it you mean 3 and 1/2 pounds cost 0.98 cents. So 0.98/3.5 = 0.28/pound. But just going by what you wrote: 98/312 = 0.314/pound
In 1970 coffee cost 91.1¢ per pound. Most restaurants would charge10 cents per cup. In 2011, coffee cost as much as $5.65 per pound.
1.29 per pound equals 2.84 per kg.
35
Most textbooks at the University of Utah cost about $150 new, or $100 used.
tin cost about $50.07 per pound
A pound of siver costs
it cost about 10 cents a pound
It can cost up to $56 per pound depending on the rolloid
$5.2639 per pound
one pound cost 3.78
Depends where you are. My area about 1.69 a pound
About $10 a pound
One pound of potatoes cost about 50 pence UK.
Titanium can cost up to 69$ per pound