Per ounce, the 8 oz can costs 12 cents.
The 12 oz can costs 10 cents.
The 12 oz can is a better deal.
One third of eight hundred ninety dollars and twenty eight cents is two hundred ninety six dollars and seventy six cents. Math doesn't lie, honey. Just divide that amount by three and you've got your answer.
25%
Like this: $3,427.90
23.90 in word form is "twenty-three dollars and ninety cents." It's not rocket science, honey. Just say what you see.
Five apples for 120 cents is better. 174/6= 29 120/5= 24 The six apples are more expensive, for one of the you pay 29 cents. For one apple in the five apples you only pay 24 cents. You save a nickel.
Ninety percent, because it's 90 cents out of 100, or 90/100.
Ten cents is 1/10 of a dollar. Twenty cents is 2/10 of a dollar, or 1/5 of a dollar. Twenty five cents is 2.5/10 of a dollar, or 1/4 of a dollar. and so on.
The 4 candy bars for 1.25 would be better because .99 divided by 3 is .33 cents per bar while 1.25 divided by 4 is only .31 cents per bar
10 (ten) cents
90 cents / 1 dollar = 90 cents/100 conets = 90/100 = 9/10
$29.99 is spelled like this: twenty nine dollars and ninety nine cents. 29.99 as a whole number and decimal would be: twenty nine point ninety nine or twenty nine and ninety nine hundredths.
umm at the dollar store
One third of eight hundred ninety dollars and twenty eight cents is two hundred ninety six dollars and seventy six cents. Math doesn't lie, honey. Just divide that amount by three and you've got your answer.
about twenty to twenty five cents
$807.93 What is your question?
The number 427.90 is "four hundred twenty-seven and ninety hundredths." In US currency, the value $427.90 is "four hundred twenty-seven dollars and ninety cents."
25%