Any ratio of the form p : q where p and q are integers whose absolute values are greater than 1.
Chat with our AI personalities
Comparing prices of goods. Which is cheaper: ten dollars for a ten kilograms or 7.5 dollars for 7 kilograms? The way to answer it is to compare unit prices and these are examples of ratios. A more complicated situation arises if there is another product costing 8 dollars for 15 pounds (mass, not currency).
Ratios- Ex} 2:3 2/3 2 to 3 ****Those are the 3 ways you can write ratios. Unit Rate- 216 points ------------- 4 games ***Which would equal 54/1
If two ratios are equivalent then their cross-product must be 1, and their unit rates must be the same.
you can compare two measurements using ratios to find the unit rate.
g