answersLogoWhite

0

example of unit price 250 cell phone minutes for 24.99 a month to figure out the unit price divide 24.99 bye 250 24.99/250 and then round up if 3rd decimal number is higher than 5 drop 3rd decimal number if lower than 5.

Unit rate example 55 mph

User Avatar

Wiki User

15y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

FranFran
I've made my fair share of mistakes, and if I can help you avoid a few, I'd sure like to try.
Chat with Fran
BlakeBlake
As your older brother, I've been where you are—maybe not exactly, but close enough.
Chat with Blake
EzraEzra
Faith is not about having all the answers, but learning to ask the right questions.
Chat with Ezra

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: What is the difference between a unit rate and a unit price?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp