answersLogoWhite

0

The equation to solve is 12p + 11n = 2800 (where p is the cost of a pencil and n is the cost of a notebook and $28 is expressed as 2800 cents).

Make n the subject:

n = (2800-12p)/11.

This is called a diophantine equation as it has lots of solutions.

There are 21 different solutions to this equation:

6c for a pencil and $2.48 for a notebook. Total for one of each is $2.54

17c for a pencil and $2.36 for a notebook. Total for one of each is $2.53

28c for a pencil and $2.24 for a notebook. Total for one of each is $2.52

39c for a pencil and $2.12 for a notebook. Total for one of each is $2.51

50c for a pencil and $2.00 for a notebook. Total for one of each is $2.50

61c for a pencil and $1.88 for a notebook. Total for one of each is $2.49

72c for a pencil and $1.76 for a notebook. Total for one of each is $2.48

83c for a pencil and $1.64 for a notebook. Total for one of each is $2.47

94c for a pencil and $1.52 for a notebook. Total for one of each is $2.46

There are 12 more answers.

The last answer in this series is $2.26 for pencil and 8c for a notebook. Total for one of each is 2.34

But not all of them are practical e.g. the last one.

User Avatar

Wiki User

9y ago

What else can I help you with?

Related Questions

A stationary means?

Pencils, Pens, Highlighters, Erasers, Paperclips, Notebooks etc.


What are the eighth grade required school supplies?

Don't listen to them! You need binders, dividerss, lined paper, single subject notebooks, a composition notebook, calculator, pens and pencils, colored pencils, highlighters, ec. those are the main thing =] wont the people tell u wat u need on the first day of school?


Where can you buy one direction notebooks pencils and erasers?

I don't want to live on this planet anymore.


What are basic school items that are needed?

You would probably need: Pencils/Erasers Pens Notebooks Portable Pencil Sharpeners Dry Erase Markers Glue Crayons Markers Colored Pencils Notebook Paper Highlighters Folders Tissues Construction Paper Manilla Paper Optional: Hand Sanitizer White Out Calculator Binder Dividers Stapler/Staples Tape


Why do they sell wallabies to zoo all over the world?

Cuddly toys , pencils , rubbers , notebooks, ANYTHING they can out their name on !


What did ancient Egypt use papyrus for?

Egypt used papyrus to make paper , notebooks , pens ,and even pencils. ;-)


What you need for 5th grade?

binder pencil color pencils pens notebooks got glasses glasses poach


What sort of stuff did they use in school?

scissors pens, pencils, notebooks, paper, highlighter, folders, etc it depends on the grade


Pencils are 25 c each how many can you buy for 2.00 dollars?

Eight pencils.


What are some things found in a classroom?

paper, pencils, notebooks, textbooks, whiteboards, markers, crayons, colored pencils, desks, lockers, teachers desk, overhead, pencil sharpener, you get the idea just school supplies


What would the ratio for Nine pencils for thirteen dollars be?

The ratio for nine pencils for thirteen dollars would be 9:13.


What types of tools do Botanists use?

botanist use magnifying glass pens pencils notebook computers