answersLogoWhite

0

Period = 1/frequency = 1/50,000 = 0.00002 second = 20 microseconds

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Related Questions

If the time period of a sine wave 2.5 us what is the frequency?

The period of a sine wave is the reciprocal of the frequency. So, if the time period is 2.5 microseconds, the frequency would be 1 / 2.5 microseconds, which is 400 kHz.


In telecommunication what is a pulse train with a 50 percent duty-cycle called?

Square


When a sine wave has a frequency of 50 Hz in 10 seconds it goes through?

5 cycles.


A wave has frequency of 50 Hz what is the period of the wave?

Period = reciprocal of frequency ( 1 / frequency ) = 1/50 = 0.02 second = 20 milliseconds


What is the period of the wave if the frequency is 50 Hz?

0.02


What is the period of a wave with a wave speed of 50 meters per second and a wavelength of 10 milimeters?

Period = Wavelength/Speed = 10mm/50,000 mm/s = 1/5000 s or 0.0002 seconds


What is 50 kHz?

50 kHz (kilohertz) refers to a frequency of 50,000 cycles per second. It is commonly used in various fields, including audio engineering, telecommunications, and radio broadcasting, to describe sound waves and signals. For example, in audio, frequencies around 20 kHz to 20 kHz are within the range of human hearing, while 50 kHz may be used in ultrasonic applications. In radio communication, 50 kHz can denote a specific frequency channel for transmitting information.


What is the period of a wave with a frequency of 50Hz?

1/50 or 0.02 seconds


If the frequency of a rectangular waveform is 20 kHz and it is logic 1 for 30µsec. What is the duty cycle of the waveform and How long does the signal remain a logic 0?

The period of a 20 kHz waveform is 1 / 20 kHz, or 50 uS. If the waveform is logic 1 for 30 uS, then it is logic 0 of 20 uS, and the duty cycle is 60%.Simply subtract from 30 from 50 to get 20. Also, compare 30 against 50 to get 60%


What is the bandwidth of a signal that ranges from 50 KHZ to 2 Mhz?

1.95 MHz 1,950 KHz 1,950,000 Hz


What is the period of a wave with a wave speed of 50 miles per seconds and a wave length of 10 millimeters?

Frequency = (speed) / (wavelength) Period = 1 / (frequency) = (wavelength) / (speed) = (0.01 meter) / (50 mi/sec x 1609.344 meters/mi) = 0.1243 microsecond (rounded)


What is the difference between 83 KHz and 50 KHz transducer?

The 83 KHz has better fish discrimination but the 50KHz will give you a better look at the bottom as you go deeper when the 83 starts to fade out