15.3 per minute
To find the unit rate, divide the total cost by the number of items. If 10 pencils cost $2.00, the unit rate is $2.00 ÷ 10 pencils = $0.20 per pencil. Therefore, the unit rate is $0.20 per pencil.
I think you mean quarter hours, but in any case you can convert ANY set of data (if it is compatible) using the following formula: Conversion Rate of Unit A to Unit B = Known Unit A/Unknown Unit B You know that .25 hours = 15 minutes. That is the conversion rate (.25 hrs/15 minutes). Now plug in the other values that you know from the problem. .25 hours/15 minutes = .88 hours / ? Minutes (Make sure you have the same units on both the top and bottom!) Now cross-multiply to get rid of the fraction. 13.2 = .25x Now divide by .25 to get x by itself. x = 52.8 minutes Take another example: If you know that 1 inch equals 2.54 centimeters (cm) and what to know how many inches 10 centimeters are. Again use the conversion formula: Conversion Rate of Unit A to Unit B = Known Unit A/Unknown Unit B 1 inch / 2.54 cm = X inches / 10 cm 2.54X = 10 X = 3.94 inches
15.3 is 10% of 153.
15.3
0.0654
To find the unit rate, divide the total cost by the number of items. If 10 pencils cost $2.00, the unit rate is $2.00 ÷ 10 pencils = $0.20 per pencil. Therefore, the unit rate is $0.20 per pencil.
The unit rate for 30/3 is 10/1.
I think you mean quarter hours, but in any case you can convert ANY set of data (if it is compatible) using the following formula: Conversion Rate of Unit A to Unit B = Known Unit A/Unknown Unit B You know that .25 hours = 15 minutes. That is the conversion rate (.25 hrs/15 minutes). Now plug in the other values that you know from the problem. .25 hours/15 minutes = .88 hours / ? Minutes (Make sure you have the same units on both the top and bottom!) Now cross-multiply to get rid of the fraction. 13.2 = .25x Now divide by .25 to get x by itself. x = 52.8 minutes Take another example: If you know that 1 inch equals 2.54 centimeters (cm) and what to know how many inches 10 centimeters are. Again use the conversion formula: Conversion Rate of Unit A to Unit B = Known Unit A/Unknown Unit B 1 inch / 2.54 cm = X inches / 10 cm 2.54X = 10 X = 3.94 inches
You divide by 10, which gives 1.75 as the unit price.
15.3 is 10% of 153.
15.3
0.0654
A unit rate is one in which the second number of the ratio is 1 - in some suitable units. For example, 10 kilometres in 30 minutes can be converted to a unit rate as 20 kilometres per hour or 1/3 km per minute (or however many km per year, etc).
To find out how many words the student can type in 10 minutes, we first determine the typing rate. In 3 minutes, the student types 180 words, giving a rate of 60 words per minute (180 words ÷ 3 minutes). Using this rate, in 10 minutes, the student can type 600 words (60 words/minute × 10 minutes). Thus, the student can type 600 words in 10 minutes.
72over 1
i think 1.813
Lee can walk 10 blocks in 26 minutes. At this rate how many minutes will it take lee to walk 25 blocks?