answersLogoWhite

0

You divide by 10, which gives 1.75 as the unit price.

User Avatar

Wiki User

8y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is 168 pigs fenced in 12 pens written as a unit rate?

To express 168 pigs in 12 pens as a unit rate, you divide the total number of pigs by the number of pens. This gives you 168 pigs ÷ 12 pens = 14 pigs per pen. Therefore, the unit rate is 14 pigs per pen.


How do you find the unit rate?

run 2.3km in 7min find unit rate


How to find unit rate in math?

you can compare two measurements using ratios to find the unit rate.


What is the unit rate for 2.40. And 3?

To find the unit rate for 2.40 and 3, you divide 2.40 by 3. This gives you a unit rate of 0.80. Thus, the unit rate is 0.80 per unit.


What is a sentence for unit rate?

the unit rate of this problem that we need to find our deals with 1


Find the unit rate 5.60 for 7 item?

To find the unit rate, divide the price by the number of items. $5.60 / 7 = $0.80. The unit rate is 80 cents.


What is the unit rate of 171 and 3?

To find the unit rate of 171 and 3, you divide 171 by 3. This calculation gives you a unit rate of 57. Thus, the unit rate is 57.


How can you find a unit rate when give a rate?

If you are given a rate of x to y then the equivalent unit rate is x/y to 1.


What is the unit rate of 46 for 5?

To find the unit rate of 46 for 5, you divide 46 by 5. This calculation gives you 9.2. Therefore, the unit rate is 9.2.


What is the unit rate of 0.36 of 6?

To find the unit rate of 0.36 of 6, divide 0.36 by 6. This calculation gives you 0.06. Therefore, the unit rate is 0.06.


What is the unit rate for 1.43 for 10.98?

To find the unit rate for 1.43 for 10.98, divide 1.43 by 10.98. This calculation gives approximately 0.130. Therefore, the unit rate is about 0.130 per unit.


What do you use to find a unit rate?

Division.